ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

A town hosts an Arbor Day celebration. Each of the 105 families attending gets to choose a sapling to take home as they leave. Michelle and Ari each design surv
If JM = 5x – 8 and LM = 2x – 6, which expression represents JL?
6274x95 what is the answer
the process of organizing the visual elements to achieve a desired aesthetic in a work of art is known as?
in Smallville 2400 out of 20,000 workers are unemployed. In Big Town 6750 out of 75,000 workers are unemployed. Which town has the larger unemployment problem?
Help Please giving Brainliest answer!!!!!!!!!!!!!!!!!!
How fast is the earth moving through the universe?
which is not a difference between school in puerto rico and schools in los estados unidos 1.classes are conducted in spanish 2.students wear uniforms 3.there
Change the phrase into a possessive noun phrase. the jeep of the commander-in-chief.
Dante uses symbols like the three beasts in the Divine Comedy so that he can _____. A.confuse the reader B.include spiritual themes C.avoid punishment for poli