jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

a brick has dimensions of 15 cm x 6.0 cm x 12 cm. what is the volume of the brick in cubic meters ?
How did suffrage expand between 1800 and 1840?
Vitamins are classified into two groups, which are fat souble and ____
Which description represents the expression 4−x3 ? A. 4 added to the product of a number and 3 B.4 minus the quotient of a number and 3 C. 4 minus a number tim
A clothes dryer uses about 35 amps of current from a 240 volt line. How much power does it use? watts
Fill in the blanks. The _____________________ developed the first system of writing called _______________. A. Egyptians; Hieroglyphics B. Africans; cav
How many two third ounce can be made with 8ounces
Which of the following describes the parenthesized phrase? This is the week Jon plans (to work) A)Participal B) Adverbial C)Infinitive D) Prepositional
Which is typically one of the early symptoms of dehydration?
True or false !!! T or F