dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $170 for 12 ft2
What is the difference between infection and inflammation?
what is sperm?where is it found in?​
Diego has 3 times as many comic books as Han. How many comic books does Diego have if Han has: 1)6 comic books? 2)N books? Diego has 27 comic books. How many co
What rate of return is expected from a stock that sells for $30 per share, pays $1.54 annually in dividends, and is expected to sell for $32.80 per share in one
what is genotype ?hey fantasia ​
Which program requires concurrent enrollment?
What is the electron configuration of a sulfur atom in the ground state?
what is time consuming in business communities​
The source of power in a nucler power plant comes from​