maroke89
maroke89 maroke89
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price?

Which rate describes a unit price class=

Respuesta :

mohini929
mohini929 mohini929
  • 05-01-2022

Answer:

0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Unit means "one"

Only the first one has "per" in it.

Per means "for each"

Hope this helps!

Please mark as brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

what substances make up a protein chain?
jane brought x shirts for $20 each and y skirts for $25 each she spent $210 in all. which equation represents this situation 2 A. 20+x+25+y=210 B. 25+20+xy=210
What is an example of symbiosis?
In what ways did the renaissance and the reformation influence the Enlightenment?
3 Jen wants to tile the floor of her kitchen. The floor is rectangular and measures 12 feet by 8 feet. If it costs $2.50 per square foot for the materials, what
What is the value of h(-7) h(x) =|3x| -1
Two descriptions for a sub-atomic particle are listed below: Description 1: Revolves around the nucleus of the atom Description 2: Has the least amount of mass
In mending wall Who questions the necessity of the fence?
One fine day in winter some Ants were busy drying their store of corn, which had got rather damp during a long spell of rain. Presently up came a Grasshopper an
find the ratio in which the line segment joining the points (-3,10) and( 6,-8) is divided by (-1,6)