eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

A number divided by 40 has a quotient of 6 with a remainder of 16.Ffind the number
Legal English uses: _____. Select all that apply. common vocabulary archaic words simple sentences Latin terminology
4(2x-3) = use a property to write equivalent expression
Why is there a vast amount of salt water on Earth?
Select the best analogy. domus : domicile :: A. genus : genocide B. pater : pacific C. familia : feminism x D. vestes : virile (x means I eliminated it. .-.)
What condition must be true for a nation to exist?
Legal English uses: _____. Select all that apply. common vocabulary archaic words simple sentences Latin terminology
What were some of the difficulties America faced in maintaining good relations with Japan?
$3.75 rounded to the nearest dollar
The biggest cause of foodborne illness is: