Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Justin is running a 10-mi. race on Saturday. If he runs at a steady pace, what rate of speed must he maintain to finish the race in 2 hr.? A. 2 mph B. 3 mph
Simplify this expression √8 + 6(√32 − √18)
Tony built the figure in this pattern that has 23 squares. Write an equation that you must solve to determine the figure number.
Bill earns $12 per hour and works at most 40 hours per week. Identify the independent and dependent quantity in the situation, and find reasonable domain and ra
Find the nth term and the indicated term of the arithmetic sequence whose initial term, a, and common difference, d, are given. a = 6; d = -3 an = ?; 214 = ? O
can you plz help me plz
Jada has d dimes she has more that 30 cents but less than a dollar can d be 10
PLEASE HELP!!! Answer the following question in 3-4 complete sentences. A drawing with very short, overlapping lines outlining bodies and a vase. An abstract pa
Beam of white light entering the prism Prism Which option best explains the students results
Which of these statements accurately describes the relationship between the wavelength and frequency of a wave? A) If wavelength increases, frequency increases.