hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

15 liters increased by 60 percent
what is the expanded form of 0.78
one leg of a right triangle is 5 millimeters shorter than the longer leg and the hypotneuse is 5 millimeters longer than the longer leg. Find the lenghts of the
Whats closest to 5/6? 0,1/2? Or 1 Please explain why :) thanks
what is the most important blood cell in your body?
What property must a solid have to be considered a crystalline solid
how were the social classes of sumer organized ??
a machine can fill 650 bottles in 25 minutes. What is the unit rate at which the machine fills the bottles?
Greenland, the largest island in the world, is 21 times larger than Iceland. The combined area of Greenland and Iceland is 880,000 mi2. Write an equation to fin
What does Queen Esther ask of the king the second time she appears before him?