aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

How many ways are there for eight men and five women to stand in a line so that no two women stand next to each other
A block of cheese has a volume of 178 cm3 and a mass of 120 g. What is the density of the cheese in g/cm3 rounded to 2 decimal places?
Describe a psychological challenge of space travel that astronauts can face.
the most popular battery type used in today’s electronic devices is __________.
“Soccer is a fast game.” Add a descriptive language to this simple sentence and rewrite it
Which of the following is a lab safety rule? a. You may drink but not cat in the lab. b. You should tie back your hair if it is long, c. You may wear sandals b
-4|x +3| = -28 I can’t figure it out ):
The value of y varies jointly with the value of x and z. When x=4 and z=9, the value of y is 360. What is the value of y when x=5 and z=12
What was the first document to have free elections in parliament? А English Petition of Rights B Virginia Declaration of Rights с Magna Carta D English Bill of
What is the slope of this graph?