joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Select which type of polygon this figure is.
This Is The Hit To The Other Paper
how do I convert the angle 3pi/5 radians to degrees?​
A box contains 5 plain pencils and 7 pens. A second box contains 5 color pencils and 5 crayons. One item from each box is chosen at random. What is the probabil
find the value of 9!/(9-2)!. a. 72 b. 36 c. 504 d. 63
What is the relationship between organelles and homeostasis?
Tina decided to get a new cell phone. The price advertisement is displayed below Regular Price: $449.99 Instant Savings: -$150.00 Mail-in rebate: -$100.00 New P
what were some of the important inventions of the Tang and Song dynasties?​
What was the main reason for the English Civil War of 1642? A) The Parliamentarians demanded that some of the kings power be transferred to them, which angered
How was the country of Turkey created?