im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Please Please Help, It's timing me ​
expand the following expression by using the distributive method 7(10-3x))
What is the beginning of the story a raisin in the sun?
help plsssssssssssss
whatt does 5x + 9y =8 equals.
Basil has five numbered cards. Two of the numbers are hidden. 4 9 9 ? ? 8 The mode of the five numbers is 8. The mean of the five numbers is 6 c) Work out the
45% of the population of a city are men and 15% are children. If the number of women is 64,400, find the number of children.
PLEASE HELP GIVING BRAINLIEST A comet could change course when passing a planet due to _______________________ forces. The four outer planets are composed of m
What is 14 times 10 to the power of -7 in scientific notation
The 2s orbital is at n=2. * True False