laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

Your uncle is planting an 8-foot tall tree. He ties support wires to the tree, 1 foot from the top, and ties them to posts on the ground, 4 feet from the trunk
fun facts about Uranus the planet?
area is 320 square feet width is 4/5 length
what type of monkey starts with an h?
If a pizza costs 2.85 to make and customer pays 8.95 how much profit have I made as a percentage
A circle has an area of 16 pie square meters.  What is the circumference of the circle?  Please show how to solve.  Thank you
Which term describes the example below? A child with a widow’s peak has a mother who is homozygous dominant for a widow’s peak and a father who is homozygous do
how many year and months did it take to build blackpool tower england
Why was nature so important to Anne Frank? (The Diary of Anne Frank) Please help!!!
Three numbers are in the ratio 6:3:1, and the sum of these numbers is 420. If the first number is reduced by 50%, and the second number is increased by 42, and