goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Choose the appropriate of an image that supports the text. You should also make sure that the image is
Helpppppppp againnnnn
What genre best defines John Bunyan's Pilgrim's Progress based on this excerpt from the story? Now, as Christian was walking solitarily by himself, he espied o
A sales tax is considered a regressive tax because ____. it taxes higher incomes families more than lower income families it taxes lower income familie
Helpppppppp againnnnn
PLEASE HELP THIS IS THE LAST QUESTION!! Which of the following represents the zeros of f(x) = x3 − 3x2 − 2x + 6? −3, −square root of 2, −square root of 2 3, −sq
Which data would be best analyzed and communicated using a histogram?
Photosynthesis is the process by which plants effectively capture energy from the sun and store it for later use by organisms. it's the fundamental process that
1. Which hominids lived side by side with prehistoric humans?
Jim Tree wants to analyze his shipment of trees based on height. He knows the height of the trees is normally distributed so he can use the standard normal dist