ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Is quickly an adjective
A new type of pump can drain a certain pool in 8 hours. An older pump can drain the pool in 12 hours. How long will it take both pumps working together to d
"I the Lord am your God You shall have no other gods besides Me." Which ancient river civilization would believe in this quote? Israelites Sumerians Egyptian
You study for a test, but don’t feel confident about it because you’ve often done poorly on tests. What is affecting your response?
HOw old do you have to be to stay in a rented room?
sediments form ________ by the process of ______________fill in the blank
Add the fraction and simplify the answer for 6/12+3/12
What is the speed of a wave with a wavelength of 3 m and a frequency of .1Hz?
please help i need help now just comment what goes with what pleasee
How does the nervous system and skeletal system and muscular system work togeather