777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME ASAP PLEASEEE!!! <3 What is the value of d? Round your answer to the nearest tenth. A. 9.1 mm B. 11.9 mm C. 26.3 mm D. 34.1 mm
The graph shows the population of deer for the past 5 years. what is the approximate difference in the growth rate of the two populations?​ WILL GIVE BRAINLIEST
simplify the expression (64x^12)^1/6​
why was john brown put to death in 1859
PLEASE HELP! Much AppreciatedFind the area of each shaded region. Assume that all angles that appear to be right angles are right angles. ​
ILL MARK YOU AS BRAINLIEST, RATE YOU A 5, AND THANK YOU! 70 POINTS!what is the surface area of this rectangular prism? i-ready
How to remember the first 20 elements of the periodic table?
Tell why you feel Picasso is of such importance to the world. Tell what period of his painting life you like best and why. Also, choose one of his works of art
Which of the following is a nonverbal strategy in public speaking? A] varying the rate at which you speak B] repeating keywords for emphasis C] varying the pitc
Why did Bessie Coleman stay an extra month at flight school? to practice barnstorming to learn aerial acrobatics to study maps and charts to train as an airplan