missymesko45 missymesko45
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

15 dollars a hour spends 25 dollars a day. Write an expresstion of his earnings in a day?

Respuesta :

YuriAndropov YuriAndropov
  • 01-05-2022

Answer:

E = 15x - 25

Step-by-step explanation:

He makes 15 dollars an hour for x amount of hours and then subtract 25 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Change the sentence from direct to indirect speech. 'I am afraid, I can't help you, ' she said.​
PLEASE HELP ME WITH READING COMPREHENSION. I WILL GIVE YOU 25 POINTS AND MARK YOU BRAINLIEST IF THEY ARE ALL RIGHT. 1. The discussion of vegetables in paragrap
Paulo tracks his commute time. The coordinate plane below shows some of his commute times in the last two weeks. The x-axis of the graph represents the number o
The cost price of a car is $60 000. If the marked price is set so as to make a profit of 15%, find themarked price. ​
Change the sentence from direct to indirect speech. 'I am afraid, I can't help you, ' she said.​
Find the percent of change. Round to the nearest percent. Original: 30% New: 150
A 2-meter roll of fabric costs $1.36. What is the unit price?
Traveling on the express train from New York to Baltimore takes approximately 2 hours and 45 minutes. The local train travels the same route from New York to Ba
2 tan 30°II1 + tan- 300​
help !!! find the value of x, please show how you solved it