CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

Write an inequality for the graph below.
Qué dificultades tendría el presidente de la república para gobernar el país si no existieran las entidades territoriales
evaluate and simplify 2/3a - 1/8b + 1/6a​
what is the square of 123?​
What’s the value of X when 10 X equals 12
Which of the following sentences is correct? A. Them are twenty students in the class. B. They're twenty students in the class. C. Their are twenty students in
An article was sold for rupees 920 with a loss of 8%. What was its cost price? provide the formula also.
Which algerbric expression represents this phrase the product of 40 and the distance to the finish line
Based on the diagram, which statement is accurate A AB = BC B AD = AC C AC > AD D AD > AC
A,B and C are coordinates on the line y=x-6. Use the table of values to find A, B and C y. | -1 | 0 | 1 | x | -7 | -6 | -5|