kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Can u answer both history questions
35.6Ml of an HBr solution were tirated with 18.2 ml of a 0.115M naoh solution to reach equivance point. what is the molarity of the hbr solution
Use the listing method to represent the following set. { x | x I, 2 ≤ x ≤ 5} {2, 3, 4} {2, 3, 4, 5} {4, 5, 6, 7}
How does the growth of urban areas in ldcs represent a reversal of the trend in urban growth historically?
Is it true or false that a culture realm is the smallest possible culture region?
mrs. Campbell the owner pays $2,600 to advertising in the current edition of a local newspaper
Jada has 60% of her goal of $80 saved for her trip. If 10% x 6 = 60%, how much money does Jada have saved?
Insa believes that all americans are overweight and obsessed with possessions. this is an example of a​
Urgent! Please heeeeeeeeeeeeelp
What was the purpose of the Tennessee Valley Authority? to give local residents subsidies for moving to the cities to build a series of dams to control f