AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

The graph of a linear equation contains the points (3,11) and (-2,1). Which point also lies on the graph
About how long does water vapor remain in the air?
When John sees the dead god, he realizes that the gods are a. men. b. peaceful. c. cruel rulers. d. wiser than John's people.
The facets of intelligence include practical, experiential, and creative intelligences
a photograph that measures 20 cm by 15 cm is enlarged so that its length becomes 28 cm. what does the width become?
What was the German opinion of the provisions of the Treaty of Versailles?
what are some natural events that have caused changes in earth´s climate
Which explanation is most likely the reason for the evolution of a larger brain in humans? The size of the human brain increases the more it is used. A larger b
what natural lanform in greece encouraged colonization and trade]
At another theater, workers have to cut a new trap door. The door can be no more thn 130 square feet in area, with whole-numbers side lenghts. They have to brin