Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

Why do employers withhold a set amount of your income?
The nurse is triaging patients from a 10-car pile-up on the interstate and assesses a patient with a sucking chest wound. what category should this patient be p
what is the answer to 5/12-3/8?
how do you subtract integers?
Olivia is conducting research about the history of voting rights in the United States. Which source on her list is the most credible source? a political blog
Help??????????????? Uh yeet
what does the welfare of a country depend upon
What are the coefficients that balance the following chemical equation. ___ NH3 + ___ O2 → ___ NO2 + ___ H2O
Which one is a proportional relationship? A)y=6x, B)x+y=7,C)y=6/x, D)x=7
how did the social context of the mid-19th century influence the creation of the fourteenth amendment