Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Spurling et al. investigated the effects of two vocabulary learning strategies on word retention two weeks later. in this example, learning strategy is the ____
a rectangle has a length of x + 7 and a width of 2x -3 if its perimeter perimeter is 32 what is the value of 3x​
Ms. Olsen has 1/8 acre of land divided into 6 equal parts. What is the size of each part? A)1/2 acre B)1/14 acre C)3/4 acre D)1/48 acre
Simplyfy equation to receive answer
What are the measures of the two angles ?
how did the space race between the United States and the Soviet union impact U.S society?​
Please help! I'm really stumped!
$43,000 at 7% for 8 years​
what is f^-4 simplified?​
what is the midpoint​