makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

ill mark brainliest if correctWhich of the following was true of the Peninsular War: A) Napoleon's troops were accustomed to this type of war.B) Napoleon made h
Please help (geometry) best answer gets the brainiest thing everyone’s obsessed with for some reason
5. Direct quotations should be used: When the quotation strengthens your writing Only when paraphrasing is difficult In place of a long explanation by the write
if tan=5/12 what is sin​
Hey guys please Answer this questions...!!Don't give wrong answers...!! Wrong answers will be reported...!!!​
What is the value of 30-2(7+2)-1?
The endowment of a _____ gift is one of the seven channels of communication by which God calls believers to individual ministry today.
The endowment of a _____ gift is one of the seven channels of communication by which God calls believers to individual ministry today.
state 5 effect of rotation of the earth​
What is a controlled test of a hypothesis called?