djlongoria djlongoria
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

A pencil and ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost.

Respuesta :

gimpdog16
gimpdog16 gimpdog16
  • 01-05-2017
The pencil costs 50c
Answer Link
SNoory03
SNoory03 SNoory03
  • 01-05-2017
The pencil costs 50 p and the ruler costs £1
Answer Link

Otras preguntas

Confused confused confused confused confused confused confused confused. Very confused. Confused. Confused. Honestly confused.
Note: Figure is not drawn to scale. If r = 6 units and h = 11 units, what is the volume of the cylinder shown above? Use 3.14 for . A. 640.56 cubic units B. 5
Which of these organelles folds proteins?
1. The below ratios form a proportion. Please help me. ​
If Jane is not maximizing her utility with the original purchase combination, remembering the Law of Diminishing Marginal Utility, would she be better off buyin
5. Solve the problem and find the answer
Write at least three different expressions that are equivalent to -1/2 (-12x+30) .
TECHNICAL TERMS: the adderess of a website
Why is black history month the shortest month of the year?.
points The waves that have shorter wavelengths than visible light are: (select all that are true) ultraviolet Waves Infrared waves gamma rays radio waves microw