barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

What is a ratio table? Please help soon. I am confused
You deposit $200 in an account earning 3.5% simple interest. How long will it take for the balance of the account to be $221?
What kind of business organization is easy to start and stop and involves sharing the workload, profits, and responsibilities? A. sole proprietorship B. Partne
help me do this equation
What are the business debts called? A. Formulas B. Assets C. Subtotals D. Liabilities
Which question is being asked in this story problem? Gil's mom bought him 3 toy tractors at a garage sale. Gil already had 4 toy tractors at home. Each tractor
Al Smith was accused of stealing a television set and arrested. The police told Al that witnesses saw him take the television set. During his court trial, the w
what is 7 x 1 and 10 8ths
Geometry help?? Can someone help me with questions 15, 16, 17, and 18?
kim walked diagonally across a rectangluar field that measured 100 ft by 240ft how far did she walk?