giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is punctuated correctly? A. The three state capitals that I have visited are Austin; Texas, Montgomery; Alabama, and Bismarck; North Dakota. B. T
Which is an example of how the peripheral nervous system helps the body maintain homeostasis? A.Muscles produce keratin so that hair can grow stronger. B.Sweat
Need help! Why might Brazil have so strongly stressed the growing of coffee in the early 20th century? Brazilian citizens drank more coffee than any other count
why autotroph are important
What are the physical benefits to be gained from participating in track as a sport?
Which explains how winds cause surface currents? A. Friction between the blowing air and the water drags the water along and creates surface currents. B. High-p
what PEMDAS is this (4+5)78-49
Which contains an error in logic as worded? Wearing bell-bottom pants and a tie-dyed shirt was a fad during the 1960s. A fad during the 1960s was wearing bell-b
As a citizen, it is important that ones opinions are?
How do you write 120% as a fraction, mixed number, or whole number in simplest form