joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 95+ )
Otras preguntas
An inference is _____ . a. using what you have read to determine the most important idea in a text b. a conflict c. using what you have read and what you alread
All of the following are benefits to getting involved with activities outside of school except: a. you improve the lives of others by getting involved. b. you s
what is the primary role of the United States bureau of counterterrorism
What caused the Energy Crisis of 1973? a. here was an accident at the Three Mile Island nuclear power station. b. PEC was organized. c. rab nations cut off oil
What are two cabinet-level positions?
What court case upheld the use of implied powers by Congress in any way they see needed? a. Brown vs Maryland c. Brown vs Maine b. McCulloch vs Maryland d. McCu
The _____________________ influenced the sentiments and ideas found in the Declaration of Independence. a. Second Treatise of Government c. Constitution b. Arti
What is the Noble gas notation of silicon (Si) ? [Ne] 2s22p2 [Ar] 3s23p2 [Ne] 3s23p2 [Mg] 3p2
Which was NOT true about the Alien and Sedition Act ? a. The President was given power to deport any alien he deemed dangerous. b. The President could give asyl
Chlorofluorocarbons are released via: a. car exhaust b. trash landfills c. aerosol sprays d. refrigerants