kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Epic of Gilgamesh cuneiform ziggurats Code of Hammurabi All of these are MOST related to which civilization? A) Egypt B) Indus C) Huang He D) Mesopotamia
what was an effect of the GI bill
What were the three main advantages for the Americans during the American revolution?
20,000 equals how many hundreds
The best description of the political views of the delegates to the constitutional convention would be
What decimal is represented by this expanded form? 2 x 10,000 + 7 x 1,000 + 4 x 100 + 9 x 1 + 3 x 1/10 + 8 x 1/1,000
Which are examples of social consequences? Check all that apply. financial expense guilt and depression unplanned pregnancy increased STD exposure increas
An aerobatic airplane pilot experiences weightlessness as she passes over the top of a loop-the-loop maneuver. the acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . if her
The product of two consecutive positive integers is 1 more than their sum. find the integers.
140% as a fraction or whole number