sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

write a letter to the water supply or corporation requesting them to check the water supply line in case the supply of water to your house is blocked​
Read the prompt. Then, choose the option with the correct demonstrative adjective. Juana doesn’t like to play with the stufffed animal in her hands, nor the one
Evaluate the expression
The first US presidential election is curious because
what is the angle of elevation to a building 1000 m away that is 300 m high?
vì sao khẳng định cách mạng tháng 2 là cách mạng dan chủ tư sản kiểu mới
an alternating voltage of 100V, 50HZ Is Applied across an impedance of (20-j30) calculate the resistance, the capacitance, current, the phase angle between curr
what do you mean by weather
Hello can you help me work this out ty
whats the volume the triangular prism?​