starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

What is good government??
How many solutions are there to the equation 3x-5=2x-3-x? A. No solution B One solution С Infinite
Please help me with this.​
Describe how the creation or message of "One Love" from the 1970s is relevant to the social problems of 2020. Do you think there are any current musicians that
Can someone help me please please !
IV ZADATAK: Passive voice. PUT THE SENTENCES INTO PASSIVE VOICE. I : a. The mail-order company sends Mrs Green a parcel every week b. My Inend sent me an invita
What cell process is represented here: ATTGAGACG ~ ATTCGGACG
Find the slope between the points
Fill in the rest of the table​
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP