shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

A sign in the the store window advertises 3-t shirts for $16.50 which coronet pierced as a unit rate of the T-shirt sale sc $16.50 which coordinate pair shirt
HELP How would I find C? would I have to subtract 180 from 50??
. Greet the customer and thank them for contacting our company 2. Let the customer know their order has been delayed, as caused by a severe blizzard on the East
How to Solve this -3
What is the trees represent in Montgomery bus boycott??
HELP, Would I have to subtract 180 from 70 to get the answer for C?? What would the answer be?
a company makes concrete bricks shaped like rectangular prisms. Each brick is 10 inches long, 6 inches wide, and 4inches tall. If they used 13,200 cubic inches
PLEASE HELP!!!Observing a planetoid orbiting far from the sun, astronomers notice that the object slows down in its orbit in a way they did not expect. Which is
h(x)= 1/8x^3-x^2 What is the average rate of change of h over the interval −2≤x≤2?
Suppose y vairies inversely with x, and y=7. Write an equation for the inverse variation. 40 POINTS EASY!!!!!