diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

When is an atom unlikely to react and form chemical bonds?
Water Pollution Oxygen is constantly moving in a cycle between the soil and the atmosphere.
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? a. $.30 b. $.35 c. $.45 d.
When neither gene in a genotype pair is dominant and neither gene is recessive, the genes are said to be _____. multiple alleles incomplete dominant alleles inc
What do the North Star and The Liberator have in common? They are two antislavery newspapers. They are books written by the same author. They are pamphlets
What is friction? A. the opposite of inertia B. the opposing force of gravity C. an opposing force between two objects D. a force that keeps objects moving in a
how do cyclones cause destruction in places near sea
A symbolical narrative is also known as a(n): A. Allegory B. Auto-Biography C. Biography D. Alliteration
Use absolute value to express the distance between 10 and -4
Benjamin has $450 in his bank account on Monday on Tuesday he Wrote five checks for $24.50 each .on Wednesday he made three deposits of $45 each how many how m