kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

The average elevation of the city of new orleans, louisiana, is 0.5 m below sea level. The highest point in louisiana is Driskill Mountain at about 163.5 m high
simplify (3x − 5) (3x 6).
write an essay about the effects of poverty
A survey indicated that 3 out of 5 doctors use brand X aspirin. If 2000 doctors were surveyed, how many used brand X?
simplify. 36÷(3⋅2)−1
what is the value of this expression 14−3 ? 12 1/12 64 1/64
what is the product of (-6.8)^2 a. -13.6 b. 46.24 c. -46.24 d. 13.6
what is 256 written as a power
explain what chain rule is . workout appropriate examples to support your explanation.
evaluate the following expression using the values given: find 3x2 − y3 − y3 − z if x = 3, y = −2, and z = −5.