SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

The corpus gives rise to the interior part of the plant body. Which pattern of cell division is seen in the corpus? A) Cell division in an outer direction B) C
Scientists use different types of models to analyze the structure of ecosystems. Which characteristic is seen in a biomass pyramid, but not in a numbers pyramid
Distinguish between speed and velocity.
LATIN HELP Could you help me translate these?, I'm kinda confused on the noun endings . I am a farmer. We are poets. The water is in the sea (in the sea =
Which of the following are sources of archetypal characters? (Points : 3) Greek mythology Carl Jung The Tarot The commedia del arte from the Middle
Which of the following best describes trends in hominid evolution that took place over millions of years, from early ancestors to modern humans? A) Their brain
Complete the following sentence: You can verify the zeros of the function y=x^2 +x - 7 by using a graph and finding where the graph _______. A) is at a minimum
What was the significance of the 38th parallel before the Korean War?
What are the abbreviations for a milliliter
and are opposite rays. All of the following are true except A, B, C are collinear. A, B, C are coplanar. AB = AC A is between B and C.