winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

Why do many governments in countries with market economies control or outlaw monopolies? Monopolies are always run by selfish people who defraud consumers. Mono
y=2x+5 and y=3x-10. Solve equations
In a bear population, the allele frequency of a gene for brown fur increases from 15 percent to 25 percent. What is happening to the population of bears? A. The
What is a large body that orbits a star and does not produce it's own light
Imagine you have come across sheet music for a song popular in 1914. What cultural era does this artifact represent? Harlem Renaissance Tin Pan Alley Lost Gener
cuando estás muy cansado (a) por las mañanas , ? qué haces
Which step should be completed first to solve the equation ? A. Add 12 to both sides. B. Add 13 to both sides. C. Divide both sides by 8. D. Subtract 13
Which of these gymnosperms are known to be important in maintaining the balance of carbon in an ecosystem? garden flowering plants ferns and liverworts mosses a
What are the layers of the earth and what are they made out of?
how many colonies were founded in the 1620's?