daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Why do Andhra Pradesh donot recive any snow fall during during winter months. PLEASE HELP.....EXAM TOMORROW
Question: 35/8 ( write as mixed number ) Please help me very very quickly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
Question: 35/8 ( write as mixed number ) Please help me very very quickly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
distribute (x+1)(x-2)
what city is located 60 north 25 east
A 1700 kg 2006 Mustang GT can accelerate from rest to 100 km/h in a time of 5.0 s.  Determine the net amount of work that must be done on the car to cause this
how do I solve x+2y=8