chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

sodium hydroxide is a strong base. why?​
What are some of the continued challenges to the San Bushmen's way of life?
How much money is this legitimately worth???
Which of the following groups formed their own political party in response to the railroad shipping prices?
Part A) A pulley is massless and frictionless. The masses 3 kg, 3 kg, and 7 kg are suspended as in the figure. What is the tension T1 in the string between the
Please answer and give workings out please :)
here is a graph that represents a quadratic function. Which equation could define this function?
5 A photographer runs away from an angry rhino toward the safety of her Jeep What will happen? (Speeds and distances are shown below the image.) O O o - Photogr
Read these lines from the passage, "I should think this is about the place," he said. "What place?" asked his companion. "The place where the poor fellow was ki
Why did George Washington warn against political parties?