vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

during a bike challenge, riders have to collect various colored ribbons. each 1/2 mile they collect a red ribbon, each 1/8 mile they collect a green ribbon, and
How do you know whether a number is a multiple of another number
which of the following was an accomplishment of metallurgists during the Gupta empire
7 2\3+ (5 1\6-1 5\9)
3. Mauro has 140 ft of rope. He will cut it into two pieces so that the length of the longer piece is 3 times the length of the shorter piece. What will the len
PLEASE HELP I GIVE THANKS
PLEASE HELP!!!! WILL GIVE AWARD!! Which statement about the Persian empire is true? Select the best answer to the questions below from the choices provided. Bab
What causes rocks to change composition when reacting with oxygen? Please help!!
The Scythians divided into what two branches?
What arouses men more than any other scent in the world (according to the Smell & Taste Treatment and Research Foundation in Chicago)?