hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

The exterior angle of a regular polygon is 30°. What is the measure of an interior angle of the polygon. B. How many sides does this polygon have. C. What is
help me plzzzszzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
A cylinder is 20 inches long and has a diameter of 10 inches. What is the approximate volume of the cylinder?
What is a dissociative disorder?
Johnson Corp. has two divisions, Division A and Division B. Division B has asked Division A to supply it with 5,000 units of part WD26 this year to use in one o
ASAP plz it's a volume questionfind the side x (it is a cube)
Explain why invertebrates are placed directly above the phytoplankton in this energy pyramid
A tile is chosen at random from a bag containing the following tiles: 7 blue, 3 green, 6 yellow, and 4 purple. Let P be the probability distribution defined on
BRAINLIEST AWARD ASAP (Please explain the way you got your answer) 3(2-4i)^2
Mention the four methods triads.