dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

Which word or phrase below best described how the Free Press organization believes the power of the media should be distributed. a. corporate domination c. el
Which is the best description of a change in society that has resulted from advances in understanding the causes of diseases?
Which two English colonies were formed from the Dutch colony of New Netherland?
Would this be y = x^2 - 3 since the curve is pointing down instead of up?
how long would it take me to earn $139.50 of interest at a 6% interest rate if I started with $930.00
3 7/18 + = 6 1/18 what is the answer and method to this problem please?
what fraction is not greater than 1/2
¿Cuál es tu opinión sobre las obras de Joan Miró?
How is area determined for a square or rectangle?
How to measure a diagonal of the earth?