jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

The activities needed to operate a business can be divided into a number of
View the video. This sign signifies a group that would include
Customers who purchase an item on account usually do so with a —
Why did A. Phillip Randolph organize a march on Washington in July of 1941? The march did not happen because Mr. Randolph and President Roosevelt reached an agr
What do you understand by Great circle?.please hurry.​
Of the following, which is the best reason for why a woman's risk for cardiovascular disease increases after menopause?
5.259 to the thenths place
the diagram shows a sector of a circle radius 10cm calculate the perimeter of the sector give answer to 1 decimal place
How do you mathematically represent chromosomes?
Read the excerpt from “The Caged Bird.” But a caged bird stands on the grave of dreams his shadow shouts on a nightmare scream his wings are clipped and his fee